sobota, 28 stycznia 2017

Fwd: Czy polski Kościół jest w głębokim kryzysie? | Plus Minus 4/2017 - Newsletter Rzeczpospolitej

HOT!

---------- Forwarded message ----------
From: Rzeczpospolita <newsletter@rp.pl>
Date: 2017-01-27 12:54 GMT+01:00
Subject: Czy polski Kościół jest w głębokim kryzysie? | Plus Minus 4/2017 - Newsletter Rzeczpospolitej
To: pascal.alter@gmail.com



Jeśli nie widzisz prawidłowo tej wiadomości zobacz ją jako stronę www 27.01.2017, numer: 4/2017
Plus Minus Rzeczpospolita
Szanowni Państwo!

Cieszymy się, że są Państwo z nami i chcą czytać artykuły
w „Plusie Minusie". Wybraliśmy z myślą o Was najciekawsze, naszym zdaniem, reportaże, analizy, eseje.

Miłej lektury życzy redakcja
TEMAT NUMERU
Tomasz Krzyżak: Kryzys Kościoła, kryzys rodziny
Plus Minus Liczby są nieubłagane: do seminariów zgłasza się coraz mniej chętnych, a księża są coraz starsi, mniej osób przychodzi w niedziele do kościołów, mniej pątników przybywa na Jasną Górę. W dniu, w którym na emeryturę odchodzi kard. Stanisław Dziwisz, najbliższy współpracownik Jana Pawła II, polski kościół znajduje się na zakręcie
REDAKCJA POLECA
Krzysztof Cieślik: Nagrody bez znaczenia
Plus Minus Dziś wyróżnień kreujących hierarchię i mających realny wpływ na rynek książki własciwie nie ma. Niedługo laury literackie w Polsce interesować będą tylko nagrodzonych
Szymon Bojdo: Alfabet księży kłopotliwych
Plus Minus Tylko w Polsce księżom i ich działalności poświęca się tyle uwagi w świeckich mediach. Niestety, nie zawsze z korzyścią dla nich samych i wspólnoty. Skąd się brały kłopoty księży Bonieckiego, Lemańskiego, Małkowskiego, Międlara, Natanka, Oko, Sowy i Stryczka.
Paweł Szefernaker: Pokolenie Smoleńska
Złośliwie nazywany przez niektórych „ministrem od Twitter" Paweł Szefernaker opowiada Piotrowi Witwickiemu w ramach nowego cyklu „Plus Minus 35", jak trafił do polityki, tłumaczy się, czy nosił teczkę za Joachimem Brudzińskim i mówi ile prawdy jest w twierdzeniu, że Jarosław Kaczyński podczas internetowego czatu złapał myszkę komputerową obiema rękami. – Dla wielu przedstawicieli mego pokolenia Tragedia Smoleńska była przełomem – deklaruje.
Irena Lasota: Rosja chce chaosu
Dziś aspiracje Moskwy chyba najbardziej zagrażają Turcji i państwom bałtyckim. Tak jak z Ukrainą i Gruzją, Rosji wystarczy zajęcie jakiegoś strategicznego, nawet niewielkiego, obszaru któregoś z państw NATO i przyglądać się, jak traktat północnoatlantycki rozpada się z niechęci do ginięcia za terytorialną integralność Estonii czy Turcji. Bardziej jednak niż na zagarnięciu jakiegoś skrawka ziemi Rosji zależy na wprowadzeniu chaosu i niepewności. Nie wiadomo, czy rzeczywiście Moskwa chciała, by Donald Trump został prezydentem, ale na pewno zrobiła wszystko, by po wyborach ludzie byli o tym przekonani
Joanna Ćwiek: Bohaterki prorodzinnego przewrotu
Wymyśliły 500+, Kartę Dużej Rodziny, kosiniakowe i ulgi na dzieci. Za polską polityką prorodzinną stoją wielodzietne matki-społeczniczki, a nie politycy. Już od dekady Związek Dużych Rodzin Trzy Plus walczy o ułatwienia dla osób wychowujących dzieci.
Michał Szułdrzyński: Madera wyspą miłości
Urzędy stanu cywilnego udzielają ślubów, ale też wydają akty zgonu i urodzenia na podstawie odpowiednich dokumentów. Kierownik urzędu na Maderze uznał jednak, że od braku dokumentów ważniejsze jest, że para polskich gejów padła ofiarą hejtu w Internecie. I tak oto z człowieka, który ma obowiązek przestrzegać przepisów, stał się ideologiem, który ma prawo naginać przepisy w imię słusznej doktryny.
POPULARNE
Marek A. Cichocki: Zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Mocarstwa zaczynają nową grę
Plus Minus Dla Polaków sugestia, że światowa polityka Trumpa może przypominać realizm Roosevelta, brzmi zniechęcająco. Jednak nasza przyszłość nie musi być tak negatywnie zdeterminowana przez historię, tym bardziej że dziś sytuacja Polski jest inna.
Benjamin Barber: Polska na łasce i niełasce Kremla
Plus Minus Gdybyśmy mieli do czynienia z racjonalnym zbliżeniem między rozważnymi przywódcami, należałoby z radością oczekiwać redukcji napięć między USA a Rosją. Niestety, mamy raczej do czynienia z czasowym sojuszem dwóch tyranów, z których każdy ma nadzieję przechytrzyć i wykorzystać drugiego - mówi Benjamin Barber, amerykański politolog.
Donald Trump u władzy: Stabilizacja albo katastrofa
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Donald Trump zmieni politykę międzynarodową znacznie bardziej niż jego trzech poprzedników. Czy okaże się podobny do Ronalda Reagana i zmieni ład światowy?
ominik Smyrgała, Antoni J. Wręga: Bohdan Piasecki. Krwawa cena współpracy z KGB?
Mija właśnie 60 lat od dnia uprowadzenia i zamordowania Bohdana Piaseckiego, syna założyciela i prezesa Stowarzyszenia Pax. Sprawcy do dziś pozostają nieznani. Czy sprawa wykracza poza granice Polski?
W NAJNOWSZYM NUMERZE
Cezary Morawski: Sezon w piekle
Nie ma we mnie zgody na to, by nagonka w mediach społecznościowych miała decydować o mojej czy czyjejkolwiek przyszłości zawodowej. Nie zgadzam się z tym w trosce o każdego, kogo można byłoby zaszczuć i zniechęcić do podejmowania ważnych dla jego rozwoju wyzwań – mówi Janowi Bończy-Szabłowskiemu Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu

Joanna Szczepkowska: Siła
Wyobrażać sobie zaczęłam, jak w środowiskach opozycyjnych, lewackich albo – ogólnie rzecz biorąc – „zagranicznych" odbywa się cichy casting na lidera. Jak tworzą się zasady konkursu, jak w zamkniętych pomieszczeniach wyłania się idealny obraz spontanicznego lidera.

Wojciech Kozłowski: Materiał do negocjacji ze Stalinem
W amerykańskim Instytucie Hoovera jest ok. 30 tys. relacji o sowieckim terrorze, składanych przez żołnierzy i cywili, którzy opuścili Związek Sowiecki razem z gen. Andersem. Zamierzamy przygotować transkrypcje tych dokumentów, opracować je, przetłumaczyć na angielski i udostępnić w sieci, co znacząco zwiększy zainteresowanie nimi wśród światowych badaczy, dziennikarzy i ludzi kultury – mówi Michałowi Płocińskiemu wicedyrektor Ośrodka im. Witolda Pileckiego

Wojciech Stanisławski: Oś Niagara-Berezyna
U podstaw decyzji, które doprowadziły do powstania Armii Polskiej we Francji, stała wielka gra mocarstw i uczynienie sprawy polskiej przedmiotem swoistej licytacji między mocarstwami. Bez ciągu wydarzeń zapoczątkowanego aktem 5 listopada nie byłoby możliwe podpisanie przez Raymonda Poincarégo dekretu 4 czerwca 1917 roku.

ZAMÓW PRENUMERATĘ PAPIEROWĄ E-WYDANIE JUŻ DZIŚ O 21
Dołącz do naszych społeczności
© Copyright by Gremi Media S.A.
Wiadomość została wysłana przez Gremi Media S.A.
ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa, KRS0000660475.

(...)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz